Štvornohé oči

Čo vám prvé napadne, keď sa povie “škola”? Sú to skôr pozitívne, alebo negatívne spomienky?

Chodiť do školy (s výnimkou strednej) ma  bavilo a baví. Okrem “mojej” Alma mater je ešte jedna škola, kam sa strašne rada vraciam. Volá sa Výcviková škola pre vodiacich psov (VŠVP). Výcvikovka, ako ju doma voláme, spadá pod Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Nedávno som so sebou vzala na návštevu aj hamaku.

Areál Sekulskej, kde VŠVP sídli,  je tvorený budovami a záhradou s tréningovou zónou. Využíva sa na učenie priestorovej orientácie ľudí zo zrakovým znevýhodnením i pre cvičenie budúcich vodiacich psov. Nájdete tu schody,

DSC_0785

zábradlia, obrubníky, dokonca i zebru.

DSC_0776

Prišla som do záhrady, štvornohé osadenstvo malo zrovna pauzu. Chlpáči šantili pri zlatom daždi,

DSC_0772

či spoznávali miestnu flóru.

DSC_0774

Keď som pripevnila hamaku medzi stromy, hneď zvedavo pozerali, čo im to tu pribudlo.

DSC_0784

Čas pauzy sa krátil, a tak sme ešte zapózovali na skupinovej foto a pomaly sa rozlúčili.

DSC_0766

Na fotke sú so mnou zľava Bronny, Iffi,Joanna, Indi a Imro. Iffi, Indi a Imro sú súrodenci a potomkovia Joanny. Bronny je zakladateľka chovu vodiacich psov vo VŠVP a v súčasnosti si vo veku 10 rokov užíva zaslúžený dôchodok.

Vychovať z malej guľôčky, ktorá pri narodení vážila pár gramov, vodiaceho psa je veľmi dlhý a náročný proces. Finančne, aj po ľudskej stránke. Úspešnosť ovplyvňuje množstvo faktorov – vodiaci pes musí mať vhodnú povahu a temperament i chuť spolupracovať. Je potrebné, aby vedel zvládať stres, rád sa učil a bol zdravý.  Veľké nároky v priebehu času vyradia mnoho nádejných adeptov na túto prácu.

Výcvikovka spadá pod neziskové organizácie. V praxi to znamená, že do veľkej miery funguje vďaka finančnej podpore iných a pomoci dobrovoľníkov.  Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste pomôcť, môžete sa realizovať niekoľkými spôsobmi.

Prvým z nich je stať sa dobrovoľníkom. Dobrovoľníčiť sa dá rôzne. Môžete sa stať vychovávateľom a pomáhať šteniatku spoznávať svet, učiť ho základným veciam. Kráska Iffi (na foto druhá vľavo) je v radostnom očakávaní, určite ju veľmi poteší, ak jej ratolesti nájdu skoro nový domov u dobrých ľudí.
Obdobou vychovávateľa je dogsitter, ktorý príležitostne na pár dní “povaruje” psíka. Ďalšou možnosťou je zúčastňovať sa verejných zbierok a priblížiť záujemcov činnosť VŠVP.

Okrem aktívnej pomoci môžete podporiť Výcvikovku aj finančne, opäť je k dispozícií niekoľko možností:
Adopciaadoptujte si šteňa vo výchove, psa vo výcviku alebo chovnú sučku a dostávajte pravidelné info z jeho života.
Kúpa produktov VŠVP – oblečte si tričko a zútulnite domov kalendárom.
2% z dane – potrebné info sú na http://guidedog.unss.sk/sk/dve-percenta/
Tričko z Doprírody – skrášlite si šatník a podporte VŠVP, 15% z ich ceny venuje Doprírody.sk ako dar. K dispozícií je pánska aj dámska verzia

Prajem vám krásny deň a dúfam, že sa niekde stretneme ako dobrovoľníci :)

 

Článok zaujal? Zdieľaj ho so svetom ;) Facebooktwittergoogle_pluspinterest
Chodíš na sociálne siete a páči sa Ti táto stránka? Sleduj novinky priamo tam: Facebooktwittergoogle_plus

Pridaj komentár