V neznámych vodách

Viete, čo má spoločné hamaka a more? Viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Hojdacie siete začali medzi prvými používať námorníci. Lodných vlkov si získali hneď z niekoľkých dôvodov.

Prvým je veľkosť. Hamaka sa dá zbaliť do maličkých rozmerov, vďaka čomu jej posteľ v stiesnených podmienkach lodných kajút nemôže konkurovať.

Druhou významnou prednosťou je balans. Sieť, zavesená vo vzduchu, sa prirodzene snaží prispôsobiť polohe spáča a korigovať hojdanie vĺn. Je to asi ako keby sa porovnávala jazda po hrboľatej ceste v aute s tlmičmi a bez nich. Po výlete v tátošovi s tvrdým podvozkom človek cíti každú nerovnosť, netrvá dlho a bude celý “dolámaný”. Nočná plavba v posteli zväčša končí poriadnou morskou chorobou, nehovoriac o tom, že pri silných vlnách sa nocľažník poľahky prebudí skotúľaný na dlážke alebo otlčený o stenu.

Toľko historické okienko :) Teória je objasnená, nastal čas pretaviť poznatky do praxe…

…a keďže ma na bláznivé nápady (zväčša) netreba dlho nahovárať, potešila som sa ponuke vyskúšať si v decembri plavbu po jazere ukrytom medzi alpskými kopčiskami. Miestom činu malo byť rakúske Wolfgangsee. Predstavovala som si, že po nás príde lodička, niečo medzi člnkami zo Štrbského plesa a malou výletnou loďou aké vídať často v Chorvátsku.

Vyrazili sme z dedinky Sankt Gilgen, rodiska Mozartovej matky. Keď sme prišli do prístavu, bol prázdny. Onedlho sa na obzore zjavila rýchlo rastúca malá bodka. Ani sme sa nenazdali a stál pred nami tento kolos.

DSC_0166 copy

Malá výletná lodička sa teda nekonala, no aspoň bolo viac miesta pre hamaku.

DSC_0169 copy

V.I.P. výhľad z prvých radov :)

DSC_0171 copy

a plavba sa mohla začať.  Vyrazili sme k opačnému brehu. Z veľkých domov sa rýchlo stali “chalúpky” učupené na úpätí hôr.

DSC_0174 copy

DSC_0178 copy

Wolfgangsee je veľké jazero, človek mal chvíľami naozaj pocit ako v zátoke pri mori, len vlny chýbali. Vietor s hladinou takmer vôbec nepohol, čerili ju najmä lode.

DSC_0176 copy

Domorodci sú veľmi hrdí, že sa môžu pýšiť ostrovom. Zmestí sa naň kaplnka a strom.

DSC_0185 copy

Kúsok ďalej sme preplávali okolo najhlbšieho miesta jazera, dno je tu viac než 100 metrov pod hladinou.

DSC_0206 copy

Cieľom plavby bolo mestečko Sankt Wolfgang.

DSC_0208 copy

Je známe veľkým lampášom, ktorý počas adventu pláva neďaleko brehu.

DSC_0223 copy

Skončila sa plavba i deň, zostala dlhá cesta domov a pekné spomienky.

Článok zaujal? Zdieľaj ho so svetom ;) Facebooktwittergoogle_pluspinterest
Chodíš na sociálne siete a páči sa Ti táto stránka? Sleduj novinky priamo tam: Facebooktwittergoogle_plus

Pridaj komentár